• slajd
  • slajd lot2
  • slajd3
  • slajd 4

Uczniowie L.O. z wizytą w Grecji

lo mDziewięcioosobowa grupa uczniów i nauczycieli z L.O. im. P. Skargi w Grójcu, realizująca projekt "Bezpieczny internet dla wszystkich" (Safe Internet For All) w ramach programu Erasmus, uczestniczyła w międzynarodowym spotkaniu na greckiej wyspie Kos.

Wraz przedstawicielami szkół partnerskich z Norwegii, Szwecji, Austrii i oczywiście Grecji, w dniach 27 września - 3 października, realizowali oni kolejny temat projektu, którym, tym razem, były zagadnienia etyczne związane z korzystaniem z internetu.

W czasie wizyty uczestnicy brali udział w wykładach i warsztatach prowadzonych przez specjalistów z organizacji "saferinternet" w Grecji, wykładowców z Uniwersytetu Egejskiego, informatyków i psychologów. Dotyczyły one takich zagadnień jak prawa autorskie, plagiat, cyberprzemoc oraz zagrożenia internetowe.

Podczas warsztatów uczniowie pracowali w międzynarodowych grupach nad stworzeniem własnych rozwiązań problemów etycznych związanych z użyciem materiałów dostępnych w internecie, dyskutowali nad wspólnie wypracowanymi rozwiązaniami, wdrażali pomysły na bezpieczne korzystanie z sieci oraz tworzyli quizy i aplikacje na system android.

Dodatkowo uczestnicy projektu mogli zapoznać się z kulturą Grecji, a także z otwartością i gościnnością jej obywateli. Uczniowie, mieszkając w domach swych greckich rówieśników, mogli poznać ich styl życia.

Wyspa Kos słynie ze swej bogatej historii, w której zapisał się twórca współczesnej medycyny - Hipokrates. Wizyta w starożytnym, pierwszym na świecie szpitalu oraz przygotowana przez greckich uczniów prezentacja przysięgi Hipokratesa wywarła na wszystkich niezapomniane wrażenie.

Podczas spotkania z Burmistrzem miasta uczniowie i nauczyciele mogli również usłyszeć, w jaki sposób Grecja, a w szczególności wyspa Kos, radzi sobie z falą uchodźców. Było to cenne doświadczenie, które z pewnością przyczyni się do większej tolerancji i zrozumienia, a także umiejętności osiągania kompromisu.

Po spotkaniach, które odbyły się w Austrii, Norwegii, Szwecji i Grecji, teraz kolej na Polskę. Tematem wizyty zagraniczynych gości będzie bezpieczeństwo w sieci. Uczniowie L.O. w Grójcu już zaczęli przygotowania. Mamy nadzieję, że będzie to również bogate doświadczenie dla wszystkich jej uczestników.

lo 1mlo 2mlo 3m

Paweł Pośnik
koordynator projektu 'SIFA'